O co chodzi z tą żyrafą?

Ssak o największym sercu

               Żyrafa jest ssakiem, który ma największe serce w stosunku do swojej masy ciała. W nurcie „Porozumienia bez przemocy” Marshall Rosenberg użył żyrafy jako symbolu empatycznej komunikacji. Żyrafa, dzięki swej długiej szyi, widzi więcej. Dostrzega szerszą perspektywę. Żyrafa mówi językiem potrzeb opartym na zasadach empatii i szacunku. Język żyrafy to język wzbogacający życie. żyrafa w komunikacji mówi z perspektywy: „JA”. Jest otwarta na dialog. Stara się dostrzegać potrzeby swoje i innych oraz poszukuje strategii zaspokajania tych potrzeb. W sytuacji konfliktu żyrafa nie ocenia, żyrafa słucha. Dąży do tego, by potrzeby wszystkich zostały usłyszane. Pragnie znaleźć rozwiązanie, które byłoby dobre dla wszystkich członków stada.

 

 
IMAGE: AP PHOTO/ARIEL SCHALIT/ASSOCIATED PRESS


Początek drogi

               Chciałabym Cię dzisiaj zachęcić do zatrzymania się na chwilę i wejścia głębiej. Usiądź wygodnie i posłuchaj, co do Ciebie dziś mówi Twój wewnętrzny głos. Może to brzmi dziwnie, ale mi to bardzo pomaga na drodze ku byciu coraz lepszą żyrafą.

Gdy urodziło się nasze pierwsze Żyrafiątko byłam głównie skupiona na zaspokajaniu potrzeb Młodej i męża, który wtedy kończył pisać doktorat. Dopiero po kilku miesiącach zrozumiałam, że moje potrzeby też są ważne. Zaspokajając je byłam coraz bardziej szczęśliwa na drodze macierzyństwa. Rozmawiając językiem żyrafy budujemy z mężem piękny, silny związek. Żyrafa pomaga też  naszym dzieciom wyrażać swoje potrzeby. My, jako rodzice, potrafimy z większą uważnością skupić się na niezaspokojonych potrzebach naszych dzieci. Uczymy je też wspólnego poszukiwania strategii zaspokajania ich.

Przydatne okazują się zwroty typu:

  • „Widzę, że…. Czy masz jakiś pomysł, jak możemy to rozwiązać?”
  • „Słyszę, że płaczesz. Chyba czujesz smutek? Czy mogę coś dla Ciebie zrobić, byś poczuł(a) się lepiej?”

Zachęcam Cię do pochylania się nad emocjami Twojego dziecka. Taka obecność i uważność może pomóc  wam w budowaniu pięknej, coraz głębszej relacji.

Comments

Popular posts from this blog

”Halo, halo, jest tam ktoś?”

Letnie przygody żyrafiątek czyli o komunikacji z dziećmi na wakacjach